SOUTH
EASTERN WELSH SPRINGER SPANIEL CLUB
CHAMPIONSHIP
SHOW
21st
OCTOBER 2012
Bitch CC & BEST IN SHOW HILLROBIN
BROCKANFIELD AMONG AMBIKA
Reserve Bitch CC SH
CH HILLROBIN GALAXY AT SLAPESTONES JW
Dog CC & RESERVE BEST IN SHOW
AND BEST OPPOSITE SEX MR CHARLIE BOY
Reserve Dog CC CHERRYHEATH’S
MR MISCHIEF
Best Puppy In Show SLAPESTONES
EROS
Best Opposite Sex Puppy GLENBROWS
FUTURE ROMANCE
DOGS
Judged by Mrs S Bell
MINOR
PUPPY DOG (4)
1. Harrison’s RED ROBIN V RAAMVLIET
2. Luckett-Roynon’s SOLVA GIORGIO
3. Isherwood’s AMBLELIGHT TRAPEZIUM STAR
4. Gough’s AMANSHE GOLDEN THUNDER HEAD
PUPPY
DOG (5)
1. Ritchie & Tindal SLAPESTONES EROS (BEST PUPPY IN SHOW)
2. Harrison’s RED ROBIN V RAAMVLIET
3. Starkey’s GLENBROWS FALCON AT MYNTHURST
4. Luckett-Roynon’s SOLVA GIORGIO
5. Gough’s AMANSHE GOLDEN THUNDER HEAD
JUNIOR
DOG (4)
1. Barkley’s CHERRYHEATH’S MR MISCHIEF JW (RES CC)
2. Graham & Denwood SLAPESTONES NEWMAN AT LYNDFIL
3. Hassell & Lord’s CHANANGEL NIGHTWATCHMAN AT KYTREVEGLOS
4. Parker’s MORNING HARVEST
YEARLING
DOG (4 1abs)
1. Caldwell & Mcdowell’s GEMILL BACK TO THE FUTURE FOR CERYSAN JW
2. Thomas’ BOWDONIA ROLLING DICE
3. Graham & Denwood SLAPESTONES NEWMAN AT LYNDFIL
MAIDEN
DOG (1)
1. Luckett-Roynon’s SOLVA GIORGIO
NOVICE
DOG (3)
1. Luckett-Roynon’s SOLVA GIORGIO
2. Parker’s MORNING HARVEST
3. Roland-Shrubb’s FIERGEN NAME OF THE GAME
GRADUATE
DOG (6 1abs)
1. Buckwell’s KILLENA SONG FOR GUY
2. Stone’s STEDIGAN PIPERS PIPING
3. Johnstone’s FERNDEL SEEING STARS FOR GILPETA
4. Graham & Denwood SLAPESTONES NEWMAN AT LYNDFIL
5. Bruce’s MARTINRYALL MILTON HILL
POST
GRADUATE DOG (6)
1. Craig’s
MR CHARLIE BOY (DOG CC. RES BIS & BOS)
2. Johnstone’s FERNDEL SEEING STARS FOR GILPETA
3. Wright’s AMBLELIGHT ALIOTH
4. Borosova’s FERNDEL MIDSHIPMAN
5. Roland-Shrubb’s FIERGEN NAME OF THE GAME
MID
LIMIT DOG (2 1abs)
1. Finlay’s CERYSAN ROBERT ROY
LIMIT
(6 1abs)
1. Evans’ COEDYBRAIN RYAN AR NANTLE
2. White’s FIERGEN BREAK DANCER
3. Tester’s AVILT NEFERUSOBEK
4. Blackford’s AMBLELIGHT SAIPH
5. Smith’s AMBLELIGHT MERCURY
OPEN
(5)
1. Summers’ SH CH HILLROBIN HAMBLET
2. Harrison’s GLENBROWS TIMELORD JW
3. Ridge’s SAANU NORTHERN LIGHTS
4. Carr’s GEMILL PRINCE OF THEIVES
5. Buckwell’s KILLENA ICEMAN
VETERAN
(5)
1. Wren’s SAANU COPPER BEECH AT GWYNMARREN JW ShCM
2. Duncan’s IR SH CH REDFRITH CHIANTI JW
3. Worth’s SH CH SHANDWICK KRISTOFFER AT SARABANDE ShCM
4. Johnstone’s KAZVAL FILATELIST FOR GILPETA
5. Tubb’s PARKMIST MASTER DANCER FOR ALSUTU
SPECIAL
BEGINNERS (2)
1. Stone’s STEDIGAN PIPERS PIPING
2. Roland-Shrubb’s FIERGEN NAME OF THE GAME
GOOD CITIZEN DOG SCHEME (4)
1. Finlay’s CERYSAN ROBERT ROY
2. Wren’s GWYNMARREN WINTER STORM JW
3. Tubb’s PARKMIST MASTER DANER FOR ALSUTU
4. Wright’s AMBLELIGHT ALIOTH
BITCHES
Judged by Mr M Bryant
MINOR
PUPPY (3)
1. Wetsteyn’s BRIGHID OUR LOYAL WELSH
2. Blackford’s AMBLELIGHT SUNGLOW
3. Primmer’s AMANSHE GOLDEN REVELATION
PUPPY
(6)
1. Harrison’s GLENBROWS FUTURE ROMANCE
2. Harrison’s GLENBROWS FUTURE HOPE
3. Brown’s GRAYGEES FIRECRACKER
4. Buckwell’s KILLENA DANCE WITH MOONLIGHT
5. Madeley’s BARHI FLAMING STAR
JUNIOR
(3 1abs)
1. Smith’s CHERRYHEATH’S MISS DIOR
2. Watson’s WELINGERHILL GARDEN TIGER OF HILLPARK
YEARLING
(4 1abs)
1. Wren’s FERNDEL EOSTRE AT GWNMARREN
2. Jennings & Donovan’s GEMILL ELECTRA
3. White’s BOWDONIA CRIMSON GLORY
MAIDEN
(9)
1. Harrison’s GLENBROWS FUTURE ROMANCE
2. Harrison’s GLENBROWS FUTURE HOPE
3. Brown’s GRAYGEES FIRECRACKER
4. Wren’s FERNDEL EOSTRE AT GWYNMARREN
5. Buckwell’s KILLENA MOONLIGHT AND ROSES
NOVICE
(7)
1. Harrison’s GLENBROWS FUTURE ROMANCE
2. Harrison’s GLENBROWS FUTURE HOPE
3. Brown’s GRAYGEES FIRECRACKER
4. Wren’s FERNDEL EOSTRE AT GWNMARREN
5. Watson’s WELINGERHILL GARDEN TIGER OF HILLPARK
GRADUATE (3)
1. Luckett-Roynon’s SOLVA GUILETTA
2. Thomas’ BOWDONIA STAR CATCHER JW
3. Carr’s GEMILL PRIMEVAIL
POST
GRADUATE (11)
1. Starkey’s REDFRITH YOU KNOW ME AT MYNTHURST
2. Jones’ PENNYLOCK SIONED AT TROSLEY
3. Charles’ MENSTONIA IOLANTHE OF STAGARTH
4. Graham & Denwood’s SLAPESTONES HEART
5. Woodward’s BOWDONIA CHASING DREAMS
MID
LIMIT (3)
1. Monday’s HILLROBIN BROCKANFIELD AMONG AMBIKA (BITCH CC & BIS)
2. Abbot’s NORLINGTON NECTAR JW
3. Graham & Denwood’s SLAPESTONES HEART
LIMIT
(6)
1. Masson’s PENNYLOCK RHIAN OF MANMOEL
2. Sutherland’s JULITA REZANELLA OF JACRANELLA
3. Luckett-Roynon’s SOLVA OCTAVIA
4. Brown’s GLENBROWS PAPER DAWN AT GRAYGEES
5. Charles’ MENSTONIA IOLANTHE OF STAGARTH
OPEN
(9 1abs)
1. Ritchie’s SH CH HILLROBIN GALAXY AT SLAPESTONES JW (RES CC)
2. Duncan’s IR SH CH REDFRITH BETTY BOOP CJW10 CW11 IR JN CH
3. Worth’s SH CH SHANDWICK PREMIER ROSE AT SARABANDE JW
4. Barnes’ ISLEMORE RUBY TUESDAY WITH BARHI ShCM
5. Thomas’ SHERDREW IN YOUR DREAMS WITH BOWDONIA
VETERAN
(3)
1. Caldwell’s CERYSAN ALEXA
2. Wren’s GLENBROWS PLAYTIME AT GWYNMARREN
3. Blackford’s AMBLELIGHT DIONA
SPECIAL
BEGINNERS (4)
1. Jennings & Donovan’s GEMILL ELECTRA
2. Smith’s CHERRYHEATH’S MISS DIOR
3. Watson’s WELINGERHILL GARDEN TIGER OF HILLPARK
SPECIAL
WORKING BITCH (3)
1. Barkley’s CHERRYHEATH’S MISS CHIEF JW
GOOD
CITIZEN DOG SCHEME (4)
1. Wren’s GLENBROWS PLAYTIME AT GWYNMARREN
2. Woodward’s BOWDONIA CHASING DREAMS
3. Smith’s CHERRYHEATH’S MISS HUSTLE
4. Buckwell’s KILLENA ADDICTED TO LOVE
Judged by Miss G Tully
KENNEL CLUB BREEDERS COMPETITION (2)
1. Carr’s GEMMIL
2. Barkley’s CHERRYHEATH
BRACE
(3)
1. Smith’s
2. Barkley’s
3. Primmer’s
SPECIAL BREEDERS DOG OR BITCH (4 2abs)
1. Duncan’s IR SH CH REDFRITH BETTY BOOP CJW10 CW11 IR JN CH
2. Carr’s GEMILL PRINCE OF THEIVES